Skarby Karpat

Podhale - region Polski, a właściwie etnograficzno-historyczna kraina, najdalej wysunięta na południe kraju, jest chyba dla wszystkich synonimem bogactwa narodowej kultury i tradycji oraz powodem do dumy. Rozciągająca się od Czorsztyna aż po Tatry, nad przepięknym Dunajcem, w wyobrażeniach wielu z nas jest prawdziwą ostoją polskości. Od połowy dziewiętnastego wieku zarówno poeci jak i malarze kreowali nostalgiczny i wyidealizowany obraz tej krainy, dlatego właśnie czujemy do niej taką słabość.

Dwadzieścia kilometrów od Zakopanego w kierunku północnym leży miasto o wielowiekowych tradycjach jest nim Nowy Targ. Miasto jest stolicą i gospodarzem regionu. Słynie między innymi z tętniącego życiem w każdy czwartek wielkiego targu. Nie jest ono co prawda na pierwszym miejscu listy miast, które trzeba koniecznie zobaczyć, ale doskonale ukazuje zmieniające się losy naszego społeczeństwa. Znajdziesz tu jednak takie perły, jak wspaniały drewniany Kościółek pod wezwaniem ¦w. Anny czy najstarszy na Podhalu Kościół ¦w. Katarzyny, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.

Nowy Targ jest dobrym miejscem do rozpoczęcia ciekawych pieszych wycieczek. Na Turbacz prowadzą dwa szlaki żółty i zielony przez Bukowinę Waksmundzką. Na Stare Wierchy prowadzi szlak zielony, a niebieski na Bukowinę Obidowską. Zimą warto odwiedzić "Długą Polanę", zwykle dobrze przygotowany stok narciarski na Kowańcu. Trasa zjazdu nie jest trudna, a na górę wyciąga narciarzy podwójny orczyk.

Pomiędzy Nowym Targiem, a Zakopanem leżą wioski rzadziej odwiedzane przez turystów, więc jeśli chcesz uciec na chwilę od zgiełku miasta masz możliwość zakosztować w prawdziwie swojskim klimacie tego regionu. Polecamy odwiedzić Białkę Tatrzańską, Poronin czy Bukowinę Tatrzańską. Przechadzając się pogórzem karpackim możesz cieszyć się zachodem słońca, czy też zarysem Tatr rozpływającym się w sennym otumanieniu.

Bez wątpienia jednak najcenniejszymi skarbami Podhala jest pięć gotyckich, drewnianych kościołów, należących do Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Pierwszy wspomniany już znajduje się w stolicy reginu, pozostałe cztery w £opusznej, Harklowej, Grywałdzie i Dębnie Podhalańskim. Budowle te oparte na specjalnej zrębowej konstrukcji, kryte gontem, a ich prezbiteria są orientowane na wschód.

Reliktów starego Podhala jest jeszcze mnóstwo zarówno w samym Zakopanem, jak i w jego okolicach. Najlepszym dowodem jest wieś Chochołów, która leży kilkanaście kilometrów na wschód od miasta i oferuje całe bogactwo kultury ludowej przejawiajace się w przepięknych typowych, podhalańskich zabudowach. Do wioski można dojść jednym ze szlaków prowadzących z Gubałówki, wzgórza na którym wiele ze scieżek rozpoczyna swój bieg.

Dla utrzymania dotychczasowego uroku tych miejsc ważne jest, aby nie ulegały one zbytniemu rozwojowi. Pewne ograniczenia są konieczne, aby zachować to, co dla Podhala jest najważniejsze, dawne tradycje i kulturę, a co się z tym wiąże zabytkowe domostwa. Już i tak nowoczesność wdarła się do Zakopanego i sąsiadujących z nim wiosek zakłócając harmonię dawnego zakopiańskiego stylu. Oczywiście, proces ten zaczął się wcześniej, już w czasach powojennych powstawały szpecące okolicę budynki. Jednak tamte zmiany nie były tak gwałtowne i groźne dla regionu jak te, które zaczęły się po 1990 roku i trwają po dziś dzień. A zatem bardzo wiele w naszych rękach.Wybierz hotel
 


Szlak architektury drewnianej
Zakopane - miasto
Gubałówka
Zamek w Niedzicy
Galeria Hasiora
Morskie Oko
Podhale
Tatry

dodaj komentarz

"Fajne przydało się :)"

Oliwia
05.11.2013
Ocena
3/5

"Ratujcie jedną z wizytówek Podhala- MMKS Podhale Nowy Targ. Niedawno byłem w waszym regionie, przeszedlem Gorce, Pieniny, zahaczyłem o Tatry i Zakopane. Wspaniałym dodatkiem do tych atrakcji turyst. było oglądanie meczu Szarotek. Aż serce się kraje, gdy pomyśli się, że ten klub może zniknąć z hokejowej mapy Polski! Takie tradycje i tytuły... Echchchch :("

Lukasz
23.02.2012
Ocena
3/5

" bylo trzeba pisac bardzo bo pani zadała zadanie :(((( "

Maksymilian
09.01.2012
Ocena
4/5

"ale bylo pisania "

Maksymilian
09.01.2012
Ocena
5/5

"bardzo fajnie tylko dlaczego takie zad. daje nam pani???????????"

anna
16.06.2010
Ocena
5/5

"mieszkam na podhalu i jest fajnie"

oliwia
15.02.2010
Ocena
3/5

"ewa"

ewa
05.11.2009
Ocena
2/5

"zobacz sam jak jest na podhalu!!"

JuLiA
06.05.2009
Ocena
3/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515