Tatry

Tatry są najwyższą partią łańcucha Karpat i stanowią od wieków naturalną granicę Polski od strony południowej. Przelatując nad górami (np. w drodze na lotnisko w Balicach pod Krakowem) zobaczysz ich granitowe wierzchołki rozdzierające zawieszone na niebie chmury niczym pazury jakiejś mitycznej bestii.

Tatry są podzielone na: Tatry Zachodnie (Grześ, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Ornak) i Tatry Wschodnie (Tatry Wysokie - Gerlach 2655m n.p.m., Rysy 2499m n.p.m., ¦winica, Kościelec, Mnich, Granaty, Kozi Wierch oraz Tatry Bielskie - Hawrań, Płaczliwa Skała, Murań (Słowacja)). Granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wschodnimi stanowi przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody (w granicach Polski) i Dolina Cicha (po stronie Słowacji). Tatry Bielskie od Wysokich oddziela Przełęcz pod Kopą.

Powierzchnia Tatr zajmuje 785 kilometrów kwadratowych, z czego trzy czwarte leży po stronie słowackiej. Najwyższym szczytem polskich Tatr są Rysy, które wznoszą się na wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Jednak najbardziej charakterystycznym ze szczytów jest Giewont pieszczotliwie nazywany "¦piącym Rycerzem"

Polska część Tatr jest objęta ochroną od 1955 roku przez ustanowienie na ich obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najniższa i środkowa część pasma jest porośnięta lasem bukowym i lasem jodłowym, dawniej powszechnym w tym rejonie obecnie nieco wypieranym przez modrzewie. Powyżej przeważają świerki, ale także brzoza karpacka i sosna limba. Tu właśnie bogactwo dzikiej przyrody jest największe. Znajdziesz tam jelenie szlachetne, dziki, rysie, wilki i niedźwiedzie brunatne jak również mnóstwo ptactwa, a nawet rzadkiego motyla Apollo.

Idąc wyżej dotrzesz w skalne rejony zamieszkałe przez kozice, świstaki i norniki śnieżne. W Tatrach występuje orzeł przedni, ale ten drapieżnik jest niestety bardzo rzadkim ptakiem. £atwiej spotkać puchacza, głuszca albo orlika krzykliwego. Lokalni mieszkańcy mówią, że jeśli przyjechałeś specjalnie, aby zobaczyć te dzikie zwierzęta możesz się rozczarować, gdyż unikają one turystów. Jednak nigdy nic nie wiadomo, może będziesz miał szczęście spotykając na swej drodze "misia"... Jeśli jednak mimo starań nie uda ci się dostrzec żadnego z wymienionych zwierząt, musisz się koniecznie wybrać do Muzeum Tatrzańskiego, gdzie znajduje się bogata kolekcja wypchanej zwierzyny.

Góry oferują również rzadkie gatunki kwiatów na gołych skalnych ścianach można zobaczyć szarotkę alpejską, dziewięćsił bezłodygowy, czy sasankę alpejską ale największe bogactwo kwiatów zobaczysz na polanach i w dolinach, gdzie żółte albo liliowe krokusy tworzą wiosną przepiękne dywany. Wielką atrakcją dolin są jaskinie, które możesz odkryć zbaczając nieco z głównych szlaków. Są one niezwykle popularne nie tylko obecnie wśród turystów, ale od dawien dawna wśród społeczniości lokalnej, która opowiada o nich legendy. Któż nie słyszał o Janosiku i jego kompanach? Siedem jaskiń jest otwartych dla zwiedzających, aż sześć z nich znajduje się w przepięknej dolinie Kościeliskiej. Kolejną cechą charakterystyczą tego pasma są jeziora i stawy, są ich tu setki, najbardziej znane i zarazem największe to Morskie Oko.

Dla narciarzy Tatry są miejscem niezwykle atrakcyjnym, Kasprowy Wierch, oferuje na przykład doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, na jego szczyt można dostać się kolejką linową. Na stokach Kasprowego Wierchu, w kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym pracują wyciągi krzesełkowe. Dla turystów preferujacych piesze wędrówki mamy dobrą wiadomość, w parku jest dostępnych 250 kilometrów szlaków o różnej trudności, od łatwych i przyjemnych dla amatorów spacerów, do trudnych i wymagających dla prawdziwych wspinaczy. W okolice dolin możesz dostać się autobusem, stamtąd by dostać się do serca Tatr, wycieczkę musisz kontynuowac na piechotę. Górskie rowery można wykorzystać na kilku oznaczonych ścieżkach.

Mając na uwadze nieprzewidywalność Matki Natury jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać. Zawsze dobrze mieć przy sobie większy zapas jedzenia, ubierać się na tzw. cebulę, dobra ochrona przed deszczem i śniegiem też się przyda, nie mówiąc już o latarce i telefonie komórkowym by w razie konieczności móc wezwać pomoc. Wybierając się na zimowe wędrówki dobrze jest skonsultować się z GOPRem albo TOPRem, co do panujących warunków i ewentualnego zagrożenia lawinowego, zawsze należy komuś powiedzieć gdzie się wybierasz. Zimą konieczny jest wysokogórski ekwipunek w postaci raków, czekana i odpowiedniej odzieży. Choć Tatry mogą wydawać się małe i niepozorne - pamiętaj, że to góry i musisz przed nimi zachować pokorę

Po odsłonięciu ¯elaznej Kurtyny, granice nie stanowią już problemu. Dlatego ludzie kochający góry mają większe możliwości, aby bez przeszkód się przemieszczać i lepiej poznawać te niezwykłe regiony. A Polacy doskonale wiedzą, iż Tatry słowackie są równie piękne jak polskie i warto mieć to na uwadze planując wycieczkę w góry. W przyrodzie nie ma granic i należy ją poznawać w całej okazałości.Wybierz hotel
 


Zakopane - miasto
Gubałówka
Zamek w Niedzicy
Galeria Hasiora
Morskie Oko
Podhale
Lawiny

dodaj komentarz

"fajne góry"

paweł
30.09.2015
Ocena
5/5

"Bjutifól :D Aj low ju wery macz < 3"

asfsaf
18.09.2013
Ocena
3/5

"Tatry są PRZEREKLAMOWANE Nie rozumie ludzi którzy piszą że tylko tam potrafią wypoczywac Powód? Zero prywatnosci! ludzi pełno jak na jarmarku są głośni i są dosłownie wszędzie! Zawistni górale! liczący dutki zachowujący sięczasami jakbyśmy dalej żyli w PRL-u ( głębokim PRL-u ) "

Taternik
24.08.2012
Ocena
3/5

"ale ekstra "

patrycaj
31.05.2012
Ocena
3/5

"witam to prawda nasze góry sa piekne jak nasz Papierz mówił w górach sie jest blizej Boga . ja byłam 8 lub 9razy niemoge w tym roku jechac mam operacjię .pozdrawiam wszystkich"

bozena
30.05.2012
Ocena
3/5

"witam to prawda nasze góry sa piekne jak nasz Papierz mówił w górach sie jest blizej Boga . ja byłam 8 lub 9razy niemoge w tym roku jechac mam operacjię .pozdrawiam wszystkich"

bozena
30.05.2012
Ocena
3/5

"fajoweeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee"

gury
16.04.2012
Ocena
5/5

"Tatry są wyjątkowe. Już trzeci rok spędzaliśmy tam wakacje. Nasza 5-letnia córcia każdego roku poznaje nowe doliny i szczyty. Tatry... to magia."

monika
12.03.2012
Ocena
3/5

"Barsz6 *5ę2ne 05e1scew *63sce] "


15.01.2012
Ocena
3/5

"a ja do nich dzisiaj jade czy w poniedzalek ten na ferie na 2 tygodnie "

laura witczak
17.01.2011
Ocena
3/5

"Zapraszam na biomist.pl, Portal przyrodniczy na którym mozesz podyskutow"

Biomist.pl
11.06.2010
Ocena
3/5

"ssssssssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuupppppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrr "

elwira
08.06.2010
Ocena
3/5

"Przepiękne są tatry myślę że w wakacje je odwiedzę w przyszłe napewno zacznę od zakopnaego potem poronin bukowania tatrzańska szaflary i inne wspaniałem miejscowości ślicznych tatr żadne karkonosze się do nich nie umywają chodź dla mojej dziewczyny to tylko karkonosze i nic więcej ale coż nie wie co piękne""


19.05.2010
Ocena
3/5

"Przepiękne są tatry myślę że w wakacje je odwiedzę w przyszłe napewno zacznę od zakopnaego potem poronin bukowania tatrzańska szaflary i inne wspaniałem miejscowości ślicznych tatr żadne karkonosze się do nich nie umywają chodź dla mojej dziewczyny to tylko karkonosze i nic więcej ale coż nie wie co piękne"

kuba
16.11.2009
Ocena
3/5

"Przepiękne są tatry myślę że w wakacje je odwiedzę w przyszłe napewno zacznę od zakopnaego potem poronin bukowania tatrzańska szaflary i inne wspaniałem miejscowości ślicznych tatr żadne karkonosze się do nich nie umywają chodź dla mojej dziewczyny to tylko karkonosze i nic więcej ale coż nie wie co piękne"

kuba
16.11.2009
Ocena
3/5

"Po raz pierwszy pojechałam w Tatry mając 29 lat. Dzisiaj /jak to szybko zleciało/ mam 61 lat.Jestem "niewolnicą" Tatr.Kocham Je,to naprawdę najpiękniejsze miejsce,kiedy się wspinam na szczyty jestem najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem. Bardzo tęsknię, ciągle wracam do Nich i tak już pozostanie."

hanka
05.11.2009
Ocena
3/5

"kocham te nasze Tatry są takie piękne,to tam odpoczywam."

tesia
17.10.2009
Ocena
3/5

"Dla mnie nasze Tatry to najpiękniejsze miejsce na ziemi.Zawsze tu wracam i będe wracał.Polecam!"

Adamus Bdg.
11.10.2009
Ocena
3/5

"kocham Tatry"

gabi
09.10.2009
Ocena
1/5

"Nie widziałam gór piękniejszych od Tatr, kocham je i całe ich piękno chłonę całą sobą."

Sonia
29.07.2009
Ocena
3/5

"Kocham moje góry!!! zawsze będę"

justa
19.07.2009
Ocena
5/5

"Kocham te góry,są wspaniałe!"

Mariusz
12.07.2009
Ocena
3/5

"Jalu Kurek (1904-1983) Wysoka Gerlachowska (fragmenty) Tatry zanoszą się śniegiem jak młoda dziewczyna łkaniem. Czemu wy zanosicie się śniegiem, góry umiłowane? W śniegu jesteśmy ładniejsze. ¦nieg spada na nas niespodziewanie, nagle - jak wiatr na drzewa, albo na ludzi - kochanie."

Edyta
08.07.2009
Ocena
5/5

"to prawda"


23.05.2009
Ocena
3/5

"Tatry są piękne poprostu brak słów sami zobaczcie..... :-)"

JuLiA
06.05.2009
Ocena
3/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515