Galeria Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora to miejsce, które musicie odwiedzić koniecznie będąc w Zakopanem, niezależnie czy rodzaj sztuki uprawianej przez artystę Wam się podoba, czy nie. To wielka postać, jeden z czołowych, powojennych artystów Polski. Kultura w Zakopanem i mapa lokalnych instytucji kulturalnych wyglądałaby inaczej bez jego galerii.
Był rzeźbiarzem, malarzem, scenografem, nauczycielem sztuki. Kształcił się pod okiem wielkich sław w Liceum Technik Plastycznych - opiekował się nim Antoni Kenar. W warszawskiej ASP studiował u boku prof. Mariana Wnuka. Jego zasług, dorobku, szerokiej artystycznej działalności, nagród, wystaw w kraju i za granicą nie sposób wymienić, by czegoś nie pominąć. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku przyznała mu, niestety już pośmiertnie, tytuł Doktora Honoris Causa.

W całości autorska Galeria, bądąca obecnie filią tak ważnej, kulturalnej instytucji, jaką jest Muzeum Tatrzanskie, była mieszkaniem i pracownią artysty. Zgromadzone tu prace to kompozycje przestrzenne, rzeźby, sztandary, "przedmioty życia", "pejzaże eschatologiczne" i "popiersia portrety imaginacyjne". Podhale było jego prawdziwym domem, tu się urodził (w Nowym Sączu) w 1928 roku, tu rozpoczęła się jego artystyczna edukacja, tu przez większość życia mieszkał, i tu zmarł w 1999 roku. Wszystkie swoje dzieła dokumenty, książki, fotografie, zbiór slajdów o sztuce współczesnej oraz rzeczy osobiste przekazał Muzeum. Dzięki tym zbiorom i galerii, jest wciąż obecny w życiu artystycznym Zakopanego.

Kierując się od centrum miasta na wschód, dojdziecie do ulicy Jagiellońskiej, a tam pod numerem 18a, znajdziecie budynek dawnego sanatorium "Warszawianka". W wielopoziomowym, sosnowym wnętrzu odkryjecie artystyczny, niepowtarzalny, trochę bajkowy i bardzo specyficzny świat Hasiora. Emitowana z głośników muzyka chóralna, niekiedy podobna do śpiewu syren, wzmocni Wasze doznania, a zwisające z sufitu sztandary, z których tworzenia słynął artysta, nie pozwolą Wam pozostać obojętnymi wobec tego miejsca i sztuki.

Przeniesiecie się w czasie do lat dziecinnych, które to lata przypominają nam prace artysty, do czasu wyobrażen i groteski. Artysta niekiedy, głębokie myśli przekazywał w zbawny sposób, stosując oryginalne środki wyrazu. Do swoich rzeźb wykorzystywał stare przedmioty, takie jak zegary, wycinki z gazet, zabawki czy afrykańskie tkaniny. Zestawienie tych przeróżnych przedmiotów daje fantastyczny efekt. Przejawiający wpływy surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej czy nowego realizmu, Władysław Hasior pozostał w swej twórczości wierny ludowym wpływom ziemi na której żył i tworzył.

Od 2000 roku, kiedy to młodzi twórcy alternatywni zorganizowali I FESTIWAL SZTUKI ALTERNATYWNEJ, w otoczeniu Galerii Władysława Hasiora powstaje Park Rzeźby dedykowany artyście.Wybierz hotel
 


Szlak architektury drewnianej
Galeria Hasiora
Zakopane - miasto
Gubałówka
Zamek w Niedzicy
Morskie Oko
Podhale
Tatry

dodaj komentarz

""

1
19.01.2022
Ocena
0/5

"Władek na pierwszym roku w Liceum był moim idolem i wzorem. Gdy wystawił pomnik Organy Bezpieczeństwa, tym co polowali na ¯ołnierzy Wyklętych (Niezłomnych) i mordowali ich, zauważyłem jego dyspozycyjność i uwielbienie władzy. Pozostało rozczarowanie i smutek."

Marian
05.03.2015
Ocena
3/5

"Byłam w jego galeri i jestem pod wrażeniem. Musiał miec w swojej główce nieżle nastukane ale prace rewelacja,a za to ze jest inny Lubie go....."

Paulina
18.06.2011
Ocena
3/5

"Byłam w jego galeri i jestem pod wrażeniem. Musiał miec w swojej główce nieżle nastukane ale prace rewelacja,a za to ze jest inny Lubie go....."

Paulina
18.06.2011
Ocena
3/5

"Byłam pare dni temu w jego galerii w Zakopenem. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego twórczości."

Artistic
18.06.2010
Ocena
3/5

"galeria hasiora, wspaniałe miejsce,od wielu lat odwiedzam to miejsce rokrocznie."

eugeniusz
09.02.2010
Ocena
3/5

"Organizowałem w latach 1993-1995 wieczorne, kameralne spotkania studentów z Hasiorem. Oczywiście przy mocnej herbatce, W.H. omawiał swoją i nie tylko, sztukę "Lichy wytwór ludzkiej wyobraźni" DAP "

Darp
30.01.2010
Ocena
3/5

"Znałam pana W.Hasiora osobiście.Cały czas jestem pod wrażeniem Jego twórczości.Był wspaniałym artystą i niezwykle ciekawym człowiekiem. Kilkakrotnie byłam na Jego wykładach z młodzieżą akademicką - była niezwykle serdeczna atmosfera przy herbatce przez artystę osobiście przgotowaną. Polecam wszystkim obejrzeć Jego Galerię w Zakopanem.¯yczę wspaniałych wrażeń."

Hania
11.11.2009
Ocena
5/5

"To byl ktos, mialem okolicznosc wypic z Wladkiem po jednym to bylo w Koszalinskim BWA jak budowal tam pomnik PTAKI byl wtedy tez zatrzymany przez tamtejsze wladze za wypadek, nic nie bylo,"

Andrzej
18.10.2009
Ocena
3/5

"Wielkie wrażenie. "

Ryfka
17.05.2009
Ocena
5/5

"Doskonały twórca i wychowawca młodych talentów. Miałem szczęście znac Go osobiście."

Józef Adam
05.05.2009
Ocena
3/5

"Wspaniałe...po prostu.Miałam okazję być w galerii Hasiora.Niestety był remont.Niedawno.."

Katarzyna
08.03.2009
Ocena
3/5

"bylem tam 20 lat temu pamieta to jakby to bylo wczoraj niesamowite"

damka
06.03.2009
Ocena
5/5

"Istnieją dzieła sztuki i cuda, Władek tworzył tylko te ostatnie...tak bardzo mi go brakuje!!!"

Krystian
26.02.2009
Ocena
3/5

"Miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przez każdego kto uważa się za człowieka kulturalnego."

Piotr Bies
12.01.2009
Ocena
5/5

"galeria jest niesamowita, goraco polecam kazdemu kto bedzie w zakopanem"


10.10.2008
Ocena
4/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515