Polska alpejska brama

Do połowy dziewiętnastego wieku Zakopane było małą nieodkrytą i dziką wioską, położoną z dala od zgiełku miast wśród nieskazitelnej przyrody. Poza skupiskiem drewnianych chat, znajdowała się tu jedynie niewielka kaplica i kilka przydrożnych kapliczek, stanowiących ogniwo łączące wioskę z zewnętrzym światem. Jednakże wszystko zmieniło się za sprawą doktora Tytusa Chalubiłskiego, którego nazywa się często odkrywcą Zakopanego. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku przybył do tej małej wioski, w calach wypoczynkowych i wracał jeszcze przez długie lata, a za nim przyjeżdżali następni goście z całej Polski. Miejsce to tak dalece urzekało ich wspaniałymi widokami i bogatą kulturą ludową, że nie tylko chętnie tu wracali, ale również zabierali ze sobą rodziny i znajomych. Dzięki temu w 1886 roku Zakopane dostało miano uzdrowiska.

Region Podhala zajmował szczególne miejsce w sercach artystów i pisarzy, stał się czymś w rodzaju mekki dla polskich myślicieli mimo trudnego czasu zaborów, był miejscem, w którym marzenia o odrodzeniu Polski wydawały się niezwykle realne i żywe. ¯yjący na Podhalu artyści zawiązywali ścisłe znajomości z góralami, których kultura i tradycja stanowiły najcenniejsze skarby dla zachowania polskości.

W latach 30-tych dwudziestego wieku Zakopane stało się jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w kraju. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów zarówno zimą i latem, podobnie jak wiosną i jesienią, zatem przez cały rok, zmienia się jedynie rodzaj wypoczynku. Zima to sporty zimowe, pozostałe miesiące to najlepszy czas na turystykę górską, wspinaczkę i wszelkie inne sporty ekstremalne. Zakopane to miejsce, do którego ludzie przybywają tłumnie, na czynie wypocząć i jednocześnie dobrze się bawić. Miasto samo w sobie to zwariowana mieszanka komercji i czarującej kultury ludowej, gdzie starsze góralki w kolorowych chustach, obładowane własnoręcznie zebranymi grzybami leśnymi i domowym owczym serem, próbują sprzedać swoje produkty podobnie jak ktoś, kto tuż obok próbuje opchnęć turystom tandetne koszulki z nadrukiem zespołów muzycznych czy klubów piłkarskich. To dziwne zestawienie szczególnie widoczne jest na głównej ulicy Zakopanego czyli na Krupówkach, gdzie stoiska z komeercyjnymi driobiazgami stają naprzeciw eleganckim drewnianym willom czy pięknym dziewiętnastowiecznym rezydencjom końca wieku.

Jednak poza głównymi ulicami miasta, jest wciąż wiele uroczych zakątków, które przeniosą cię o sto lat wstecz i wtedy z pewnością poczujesz prawdziwego ducha tego miejsca. Wystarczy odwiedzić Stary Cmentarz czy Stary zakopiański Kościółek, jedno z wielu zakopiańskich muzeów albo położoną o kilkanaście kilometrów wioskę Chochołów.

Oczywistym jest fakt, że największą atrakcją Zakopanego są warunki naturalne terenu, a zatem góry i ogromne przestrzenie dające nam poczucie wolności. To dzięki nim miasto jest czołowym kurortem, rajem dla narciarzy i prawdziwych ludzi gór. Tatry są najwyższym łańcuchem Karpat, i jedynymi polskimi górami pochodzenia alpejskiego, dlatego otrzymały miano gór wysokich. Wznoszą się nad miastem ukazując swój majestat w całej okazałości. Znajduje się tam mnóstwo szlaków, dla wprawnych wspinaczy prowadzących w wysokie góry, a także dla miłośników łagodnych wycieczek przez tatrzańskie doliny. Tatry pełne są górskich jezior, znajdzie się też trochę jaskiń i mnóstwo wspaniałej przyrody do podziwiania. Kto był w tych górach choć raz - zakochał się na zawsze. Wiosną polany Podhala toną w kwiatach, tworząc olbrzymie kolorowe dywany, czy nie cudownie jest spacerowć w tak przepięknej scenerii?

Jeśli planujesz wycieczki za miasto, nic prostszego - musisz jedynie zdecydować się, którą propozycję wybrać. Na wschód od Zakopanego, tuż obok Czorsztyna nad rozległym czorsztyńskim jeziorem znajduje się wspaniały średniowieczyny zamek w Niedzicy. Stąd już blisko na zapierający dech w piersiach szlak, drewnianych kościółków małopolski, albo w przepiękne i bardzo lubiane pasmo Pienin.

Powyżej: Nieprzerwanie budzący zachwyt wszystkich wznoszących ku niebu oczy Krzyż na Giewoncie.

Poniżej: £uk nad wejściem do Starego CmentarzaWybierz hotel
 


SEANS U WITKACEGO
18 sierpnia (czwartek) 2016, godzina 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego ...


Restauracja Regionalna Siuchajsko

reviewed on 29.04.2024
"Pyszne jedzenie, zawsze dużo gości, ale czas oczekiwania na dania nie był długi. Miła obsługa, super podejście do gościa. Menu - j..."
napisz w�asn� opini�


Zakopane - dojazd
Zakopane - komunikacja
wyszukiwarka
Lawiny


Szlak architektury drewnianej
Zakopane - miasto
Tatry
Muzea


Zakopane Nocą


Ważne Telefony
e-krakow.com
e-warszawa.com
Ljubljana Guide
Riga Guide