Gubałówka

Spacerując Krupówkami w kierunku północnym dotrzesz do placu targowego dokładnie u podnóża Gubałówki. Na szczyt możesz dostać się kolejką linowo-terenową lub wejść o własnych siłach. Zdecydowanie polecamy ten drugi wariant, bo to niewysoka góra w zasięgu możliwości każdego piechura. Ma wysokość 1126 m n.p.m., a jak będziesz już na szczycie zobaczysz całe Zakopane oraz przepiękną panoramę Tatr. Stamtąd możesz wybrać się na spokojny spacer przez cudowną okolicę, Szlakiem Papieskim, w stronę Butorowego Wierchu.

Spacerując krótkim odcinkiem pomiędzy Krupówkami i Gubałówką, na przykład podczas oczekiwania na bilet na kolejkę, po tutejszym placu targowym musisz liczyć się z tym, iż będziesz nakłaniany do zakupu wszelkich regionalnych wyrobów od kurtek z naturalnych skór po szczeniaki Bernardynów. Pokusa zakupu szczeniaka może być niezwykle ciężka do przezwyciężenia - ale jeśli nie masz zamiaru zostać tu na stałe, powinieneś raczej zapomnieć o tym ślicznym małym piesku, który nawiasem mówiąc bardzo szybko zmienia się w olbrzyma. Spotkasz tu również staruszki sprzedające ser domowej roboty czy też świeżo zebrane grzyby, bedą one zachwycone jeśli zechcesz spróbować ich produktów (jeśli jednak gumowa konsystencja niektórych wyrobów nie jest w twoim guście, możesz szybko zakopać dowód rzeczowy w śniegu na szczycie góry).

Po zakupach i odstaniu "swego" po bilet, przepychając się przez tłumy jak waleczny rycerz, dotrzesz wkrótce do stacji kolejki i stąd możesz wjechać na sam szczyt Gubałówki. Zajmuje to zaledwie 4 minuty, a koszt przejazdu w obu kierunkach wynosi ok 14 zł. Możliwe jest również, polecane wyżej wejście na nogach, które zajmuje około godziny, ale jeśli planujesz rozpocząć dalszą wycieczkę ze szczytu w pełni sił dobrym rozwiązaniem będzie pojechać kolejką. Kolejka sunie po torach między jodłami. W połowie drogi przychodzą do głowy sceny z filmu o Bondzie i prawie oczekujesz, że zaraz agent skoczy na dach kolejki z właściwym sobie szarmanckim uśmiechem.

Na szczycie jest mnóstwo małych sklepików i restauracji. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na Tatry polskie i słowackie. Kierując się na zachód, po zaledwie kilku minutach odkryjemy ładną drewnianą kaplicę, pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która wznosi się nad Podhalem. Została ufundowana w 1967 r. przez Marię i Władysława Bachledów-Księdzularzy, jako votum dziękczynne za ocalenie od śmierci w czasie II wojny światowej. Zbudowano ją w 1971 r. w kształcie miniatury drewnianego kościoła ze stylowym wnętrzem i tabernakulum odwzorowującym stylowy dom góralski.

Jest tu kilka dobrze oznakowanych szlaków, którymi możesz wyruszyć na cztery strony świata. Obierając kierunek zachodni, podążasz czarnym szlakiem przez Dolinę Czarny Dunajec. Po kilku godzinach wędrówki dotrzesz do wioski Witów. Stąd możesz bez problemów wrócic autobusem do Zakopanego lub zostać w jednym z wielu pensjonatów.

Inny szlak, który również rozpoczyna się od zachodniej strony strony wzgórza doprowadzi cię do atrakcyjnej, starej wsi Chochołów. Możesz dostać się tam dwiema drogami, a wycieczka zajmie ci około 4 godziny.

Obierając kierunek wschodni od kolejki na Gubałówce możesz wybrać ścieżkę do Poronina. A stamtąd jeśli będziesz czuł się na siłach, gotowy podjąć kolejne wyzwane możesz łukiem wrócić do Bukowiny Tatrzańskiej - jednej z najwyżej położonych wsi w tym regionie.Wybierz hotel
 


Zakopane - miasto
Zamek w Niedzicy
Galeria Hasiora
Morskie Oko
Podhale
Tatry

dodaj komentarz

"Polecam lekturę dla Policji i S.Miejskiej oraz Panów taksówkarzy i Panów dorożkarzy ! http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549"

Jarosław G.
28.07.2016
Ocena
3/5

"Zakopane wraz z władzami, Policją, S.Miejską nie jest przygotowane do gościnności os.niepełnosprawnych ! Szczególnie Policja i S.M. powinna zostać przeszkolona do czego służy karta parkingowa os.niepełnosprawnych do czego uprawnia. Całkowita dyskryminacja i poniżenie osób niepełnosprawnych i opiekunów ! Do tej wścibskiej i zaborczej szajki doliczyć należy kierowców taxi i dorożkarzy."

Jarosław G.
28.07.2016
Ocena
3/5

"OSOBY NIEPE£NOSPRAWNE NA GUBA£ÓWKę KOLEJK¡ NIE POJAD¡ Z POWODU BRAKU PODJAZDÓW DO WÓZKÓW.WSTYD I HAńBA DLA ZAKOPANEGO."

MARDER
22.02.2015
Ocena
3/5

"OSOBY NIEPE£NOSPRAWNE NA GUBA£ÓWKę KOLEJK¡ NIE POJAD¡ Z POWODU BRAKU PODJAZDÓW DO WÓZKÓW.WSTYD I HAńBA DLA ZAKOPANEGO."

MARDER
22.02.2015
Ocena
3/5

"OSOBY NIEPE£NOSPRAWNE NA GUBA£ÓWKę KOLEJK¡ NIE POJAD¡ Z POWODU BRAKU PODJAZDÓW DO WÓZKÓW.WSTYD I HAńBA DLA ZAKOPANEGO."

MARDER
22.02.2015
Ocena
3/5

"OSOBY NIEPE£NOSPRAWNE KOLEJK¡ NA GUBA£ÓWKę NIE WJAD¡ -BRAK PODJAZDÓW .WSTYD I CHAńBA DLA ZAKOPANEGO"

MARDER
22.02.2015
Ocena
3/5

"MO¯E KTO¦ MI NAPISZE JAK Z WÓZKIEM I MA£YM DZIECKIEM JEDNA OSOBA MA PORADZIć SOBIE NA SCHODACH DO KOLEJKI .TO KOSZMAR.A INWALIDZI NA WÓZKACH."

MARDER
22.02.2015
Ocena
3/5

"kocham goralki, zdrowe."

hubert
03.08.2014
Ocena
3/5

"13 lipca br. stanęłam na Giewoncie. Cudnie choć ciasno. Mieszkam Na pomorzu i kocham góry."

agnieszka
26.07.2014
Ocena
3/5

"a ja 10.09.2011 stanęłam na krzyżu przy Giewoncie :*** kocham Zakopane!:**"

myszka domii
14.09.2011
Ocena
5/5

"4raz jestm, jest konkretnie tylko na gubalzerii mogli by toalete za free zrobic dla klientow. gory piekne !! artykul ok !"

elveez
13.09.2011
Ocena
5/5

"Mieszkam nad morzem ,wydawało mi się że to najpiękniejsze miejsce w Polsce i na świecie,ale pierwsza wizyta w zakopanem sprawiła że pokochałam góry !tam czuję się jak w niebie,te widoki,gwara KOCHAM TO WSZYSTKO-kocham góry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

ewa
13.06.2011
Ocena
3/5

"Kocham góry i gwarę góralską. Góry są chyba mi przeznaczone, ponieważ lubię się poruszać, a nie siedzieć w miejscu jak na plaży. KOCHAM GÓRY!!!"

Karola
07.07.2010
Ocena
5/5

"właśnie 19.września br. stanęłam przy Krzyżu na Giewoncie jestem zauroczona Podhalem -górami "

Kaka
22.09.2009
Ocena
3/5

"góry - ok, ale bardziej mnie wciągnął dowcipny sposób napisania artykułu. bardzo fajnie napisane, naprawdę"! gratuluję"

Nika
28.05.2009
Ocena
4/5

"Byłam tam tysiące razy jak dotad podoba mi się"

JuLiA
06.05.2009
Ocena
5/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515