Chochołów

Wioska Chochołów leży siedemnaście kilometrów na zachód od Zakopanego i reprezentuje najlepiej zachowaną starą wieś góralską. Większość domostw tutaj została zbudowana w dziewiętnastym wieku i to właśnie, wzory tego typu domów zainspirowały Witkiewicza do stworzenia "Stylu Zakopiańskiego".

Chochołów to miejscowość, która ciągnie się wzdłuż jednej głównej drogi, a drewniane domy znajdują się na przeciwko siebie po obu jej stronach. W zasadzie każdy kolejny budynek jest odbiciem poprzedniego, a jedynym odstępstwem jest kamienny gotycki kościół (zastąpił on w połowie dziewiętnastego wieku stary drewniany kościółek).

Poza swoistą dla tego miejsca architekturą, wioska słynie również, przez rolę jaką odegrała w czasie Powstania przeciwko Austryjakom w 1846 roku. Powstanie zakończyło się klęską i potrzeba było dwudziestu lat i liberalnej polityki Hamburga, by zakończył się ten tragiczny dla wioski fragment historii. Pod numerem 75 powstało Muzeum Powstania Chochołowskiego, w którym znalazły się zapisy kronikarskie z tych pamiętnych wydarzeń. Muzeum znajduje się naprzeciw końcioła, w najstarszej chałupie we wsi, zbudowanej prawdopodobnie w 1798 roku przez gospodarza Jana Bafię.

Pod numerem 28 natomiast, znajdziesz prywatną izbę regionalną, założoną przez utalentowanego lokalnego rzeźbiarza Jana Ziędera. Jest on znany nie tylko ze swoich umiejętności pracy w drewnie, ale również z sumiastych wąsów, które nosi. Jego pracownia wypełniona jest dziełami religijnymi oraz pracami poświęconymi bohaterom, których domem było Podhale. Dom sam w sobie, zarówno w środku, jak i na zewnątrz jest olśniewającym przykładem podhalańskiego stylu, z pięknie umeblowanym wnętrzem.

W letnie popołudnia spotkasz w Chochołowie wielu turystów, dla nich właśnie mieszkańcy przygotowali najnowocześniejsze pokoje gościnne w swoich domach. To jednak nie zmienia faktu, iż wioska ta wciąż pozostaje miejscem o bogatych reginalnych tradycjach. A jeśli zaglądniesz tu poza szczytem sezonu turystycznego, przeżyjesz niezapomniene chwile i poczujesz się jakbyś przeniósł się w inne stulecie.

Warto zboczyć nieco z głównej drogi i przyglądnąć się tym masywnym drewnianym domom, które przywołują na myśl świat z bajki o Jasiu i Małgosi. Jeden z domów pod numerem 24, jest znany jako dom z jednego drzewa, mówi się o nim, iż w całości został zbudowany z jednej potężnej sosny. Im dalej jednak odsuwać się będziesz od głównej drogi tym więcej spotkasz nowszych zabudowań. Spogladając na dostojne koguty przechadzajace się dumnie po podwórkach i na staruszki w chustach, pojawiające się z nienacka w drzwiach, niosące kadzie mleka i wiadra z ziarnem, w tych właśnie momentach wyobrażasz sobie, że tak samo musiało być sto lat temu.Wybierz hotel
 


Schronisko Chochołowska
Zakopane - miasto
Gubałówka
Zamek w Niedzicy
Galeria Hasiora
Morskie Oko
Podhale
Tatry
Lawiny

dodaj komentarz

"Spacery podgorskiemi sciezkami a nawet droga przez wies np Chocholow jest piekna ale uciazliwa zwlaszcza dla starszych, a gdyby tak zbudowac (monorail) kolejke jednotorowa jak w Disneyland, ktora moglaby o kazdej porze roku, dnia i nocy przewiesc turystow np z Zakopanego do Morskiego Oka na poczatek a pozniej w innych kierunkach, przepiekna kopalnia zlota, dzieki za mozliwosc przeslania wrazen z przyszlosci terazniejszych marzen, do zobaczenia, z powazaniem John bielanski."

John
17.01.2011
Ocena
3/5

"To pod 28 jest super, ale pamiątki kosztuję.....facet chyba zwariował w cepeli w Krakowie jest taniej."

Anula
22.01.2010
Ocena
3/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515