Zakopane Miasto

Zakopane jest położone w dolinie, pomiędzy Tatrami od strony południowej i Gubałówką od strony północnej. Jak większość miejscowości w Polsce, miasto ciągle się zmienia i dostosowuje do praw wolnego rynku. Proces rozwoju Zakopanego jest obecnie niezwykle intensywny i ciekawy - to mieszanka narzucającej się ze wszystkich stron komercji z tęsknotą ludzi za wspaniałą dla tego regionu kulturą ludową. Miejsce to zaskakuje na wiele sposobów i trudno jest go zaszufladkować do jednej kategorii, a to wszystko dodaje mu niezwykłego uroku.

Nie ma w Zakopanem drugiego takiego miejsca, w którym panowałby większy duch komercji niż na Krupówkach. Jest to długi deptak w sercu miasta biegnący na północ od pomnika ekscentrycznego filantropa hrabiego Zamoyskiego, aż do podnóża Gubałówki, gdzie znajduje się wielki plac targowy. Krupówki wraz z placem targowym to główny punkt handlowy i wielka atrakcja miasta. Ciągną się tu sznury fast foodów sąsiadujące z sympatycznymi góralskimi restauracjami, wyposażonymi w masywne, drewniane ludowe meble i całe mnóstwo regionalnych różności. Wieczorami prawie w każdej restauracji czy knajpce można spotkać kapele przygrywające tęskne góralskie pieśni miłosne czy też skoczne melodie, które same porywają nogi do tańca.

Daleko od głównych dróg możesz mieć wrażenie jakbyś cofnął się w czasie. Te najcichsze i najbardziej doceniane zakątki Zakopanego w głównej mierze decydują o jego uroku. W latach dziewiećdziesiątych XIX wieku Stanisław Witkiewicz, jeden z najwspanialszych ekscentryków tamtych czasów zapoczątkował "Styl Zakopiański"- ruch, którego celem było stworzenie pięknego, narodowego stylu w architekturze opartego na ludowych tradycjach. Było to w czasie kiedy Polska cierpiała z powodu represji zaborców. Zakopane znalazło się wówczas szczęliwie pod liberalnym zaborem Austriackim dzięki czemu mogło być mekką dla polskich myślicieli.

Miasto posiada mnóstwo eleganckich willi z tego okresu, można je oglądać na ulicy Sienkiewicza jak również na ulicy Kościeliskiej, która prowadzi na zachód od północnego końca Krupówek. Tu jednym z pierwszych przykładów wykorzystania elementów ludowych tradycji w architekturze jest Willa Koliba, w której obecnie znajduje się zachwycające Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzeum oferuje zwiedzającym kolekcję portretów namalowanych przez syna Witkiewicza, który przewyższył ojca i sam przeszedł do historii.

Na tej samej ulicy znajdziesz również cudny zabytkowy drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej, który powstał w 1850 roku, pierwotnie (na cześć swojej fundatorki Klementyny Homolacsowej) pod wezwaniem ¦więtego Klemensa. Był on pierwszym kościołem parafialnym w Zakopanem. Zaraz za nim znajduje się unikatowy i magiczny Stary Cmentarz "Na Pęksowym Brzysku", miejsce niezwykłe, w którym każdy poczuje się dobrze.

Zakopane oferuje mnóstwo zaskakujących i fantastycznych miejsc jednym z nich jest Muzeum Władysława Hasiora, którego zwiedzanie jest jak wchodzenie w groteskowy, zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni. Nie można zapomnieć też o odremontowanym Teatrze Witkacego, ulubionym miejscu spotkań, nie tylko artystów, od momentu jego powstania w 1985 roku.

By zostawić zgiełk miasta za sobą i móc oglądać je z góry, nie musisz wspinać się mozolnie na szczyty wystarczy wsiąść do kolejki, która zawiezie cię na Gubałówkę, na tyle wysoko, w miejsce, z którego bez trudu będziesz mógł podziwiać całą okolicę Zakopanego.Wybierz hotel
 


Szlak architektury drewnianej
Gubałówka
Zamek w Niedzicy
Galeria Hasiora
Morskie Oko
Podhale
Tatry

dodaj komentarz

"vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv"

khgtycxzq
22.09.2012
Ocena
5/5

"Fajne miasto "

Roksana
18.05.2010
Ocena
5/5

"Polskie góry są naprawdę piękne...byłam w zakopanem dopiero dwukrotnie ale wiem że będę i chce tam wracac... kocham zakopane tesknie za górami "

Sylwia
16.08.2009
Ocena
5/5

"Ja jestem z Zakopanego to jest mój dom w Zakopanem jest pięknie najlepiej w górach.............. polecam...sami zobaczcie jak tu jest"

JuLiA
06.05.2009
Ocena
3/5

Zakopane hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-zakopane.com 2007-2014 | Zakopane Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515