|
Można napawać się klimatem, jaki oferują nam stylizowane, tradycyjne zakopiańskie restauracje, hotele położone w samym sercu natury - tętniącej mikro- i makroskopijnym życiem. Możemy podziwiać ciekawą architekturę domów, posiadłości góralskie czy zachwycać się tym, co oferuje nam tutejsza kultura i chrakterystyczny styl zakopiański. No właśnie... Zakopane nie byłoby takim samym miejscem, gdyby nie wyjątkowy styl i szereg czynników, które wpływają znacząco na to, że właśnie to miasto jest uznane za jedną z kulturalnych stolic Polski.
fot. www.mati.com.pl
Tak się składa, że Zakopane nie może pochwalić się taką różnorodnością zabytkowych miejsc, jak na przykład Kraków, Wrocław czy Warszawa. Tutaj swoją główną rolę odgrywa przede wszystkim natura, która ma swoje królewstwo oraz ludzie, którzy zdecydowali się na harmonijne współżycie z nią. Wartość zabytków pod Tatrami Tatry raczej wiąże się z ich rolą historyczną i związkami z wybitnymi osobistościami polskiej kultury, sztuki i polityki, bywającymi w Zakopanem.
Atma
Willa przy ul. Kasprusie w Zakopanem, od 1976 r. stanowi siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego (krakowskie Muzeum Narodowe tutaj ma swój oddział).
ul. Kasprusie 19
Willa Bajka
Ten drewniany dom powstał w latach 1913-19. Został wybudowany przez przyszłego burmistrza Leopolda Winnickiego (1929-1935) na skraju Równi Krupowej. To dzięki niemu m.in. miasto otrzymało prawa miejskie w 1933 r. Przez następne lata Willa pełniła róznorodne funkcje m.in. mieścił się tu pensjonat "Orbisu". Obecnie, prowadzony jest przez rodzinę pierwszego zakopiańskiego burmistrza.
ul. Sienkiewicza 12 c
Bajka
Budynek został wzniesiony w latach 1910-11.
Pierwotnie parter przeznaczony był na sklepy, zaś na piętrze urządzono salę wystawową, gdzie prezentowane miały być pierwotnie wyroby przemysłowe i rzemieślnicze. W dni dzisiejszym znajdują się tutaj m.in. Miejska Galeria Sztuki, biuro Związku Polskich Artystów Plastyków.
ul. Krupówki 41
Czerwony Dwór
Inaczej WIlla przy Kasprusiach to miejsce, którego historia kojarzy się z wieloma znanymi sylwetkami polskiej kultury. Mieszkał tutaj Artur Rubinstein, Karol Szymanowski,
Irena z £ukowskich Goszczyńska, Stefan ¯eromski. Dom powstał 1902 roku w stylu zakopiańskim. Wybudował go Wojciech Roj dla Oktawii Lewandowskiej, wg wzorów Witkiewiczowskich.
ul. Kasprusie 27
Dom Pod Jedłami
To największy i najpiękniejszy dom w stylu zakopiańskim. Dzięki wysokiej podmurówce ma charakter stylowego zamku. Zaprojektował go Stanisław Witkacy, który również wybrał lokalzzację budynku - na stromej skarpie w Kozińcu. Do dziś Dom znajduje się w posiadaniu rodziny Pawlikowskich (dla przodka obecnych właściceli - Jana Gwalberta). Opiekę konserwatorską nad willą sprawuje Muzeum Tatrzańskie.
ul. Kasprusie 27
Dwór Tatrzański
Ten drewniany budynek powstał w 1881 wg projektu arch. Karola Zaremby (otwarty w 1882). Określany był jako kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego ze względu na sala balowo-imprezowa z fortepianem, gdzie organizowano wszelkiego rodzaju koncerty, odczyty, przedstawienia czy wiece. Mieściły się tu również pomieszczenia hotelowe, biblioteka i czytelnia, pokoje dla pań i panów, ale przede wszystkim - biura Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie znajduje się tutaj Zarząd i biura oddiału zakopiańskiego PTTK, Biura Obsługi Ruchu Turystycznego, Koła Przewodników Tatrzańskich i Speleoklubu.
ul. Krupówki 12
Harenda
Z tą piętrową willą związana jest osoba Jana Kasprowicza, który spędził tu ostatnie dni swojego życia. Po jego śmierci przewinęło się przez to miejsce wielu artystów XX wieku takich, jak Witkacy, Gombrowicz, Szymanowski, Worcell. W trzech pokojach willi obecnie funkcjonuje Muzeum Jana Kasprowicza.
os. Harenda 12
Kasprowy Wierch
Willa przy Krupówkach, wybudowana w 1890 r. w stylu szwajcarskim i znana najpierw. pod nazwą "Hygea". Mieściła się tam część hotelowa zakładu hydropatycznego dra Bronisława Chwistka
ul. Krupówki 50 a
Koliba
Esensjonalny przykład tego czym był "styl zakopiański", zaprojektowany przez Witkacego. Włascicielem był Zygmunt Gnatowski - ziemianin z Ukrainy. Obecnie funkcjonuje tutaj Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W budynku znajdował się pensjonat, następnie dom wczasowy PKP, dom dziecka do momentu, gdy zadanie odrestaurowania go otrzymało Muzeum Tatrzańskie.
ul. Kościeliska 18
Księżówka
Znany również jako Dom Rekolekcyjny Episkopatu Polski -
bywali tu najznakomitsi polscy kapłani, kardynałowie i prymasi (m.in. Karol Wojtyła, Józef Glemp, Adam Sapieha, Stefan Wyszyński). Znajduje się tutaj kilkanaście pokoi gościnnych, ciekawie wyposażona kaplica i zaplecze gospodarcze.
al. Przewodników Tatrzańskich 2
Limba
Willa, wybudowana w pocz. XX w. m.in. balet"Harnasie" i Mazurki op. 50 komponował tutaj Karol Szymanowski.
ul. Ogrodowa 8
Lutnia
Willa przy rogu ul. Sienkiewicza i Kościuszki została wybudowana w 1904 r. W tym domu tworzył Mieczysław Karłowicz, który napisał tutaj poemat "Smutna opowieść" i nie dokończył "Epizod na maskaradzie".
ul. Sienkiewicza 5
Morskie Oko
Jeden z najstarszych hoteli w Zakopanem. Zbudowany został w 1897 roku przez Władysława Dzikiewicza przy Krupówkach. Znajdowała sie tam restauracja oraz sala baletowo-teatralną, dzięki czemu hotel stał się ulubionym miejscem, uczęszczanym przez środowisko artystyczne. Występowali tutaj najwybitniejsi polscy aktorzy, jak np. Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Ludwik Sempoliński, Helena Modrzejewska. Odbywały się literackie spotkania autorskie, w których brali udział m.in. Stanisław Przybyszewski, Władysław Reymont, Stefan ¯eromski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Kazimierz Tetmajer i Jerzy ¯uławski.
ul. Sienkiewicza 5
Oksza
Kolejny projekt Staniasława Witkiewicza pełnił różne funkcje: od domu rodu prywatnego, przez pensjonat, internat uczniów, zakopiańską filię Politechniki Warszawskiej, po dom wypoczynkowy.
ul. Zamoyskiego 25
Pomnik Chałubińskiego
Wybudowany w 1903roku z inicjatywy Związku Przyjaciół Zakopanego, wg projektu Stanisława Witkiewicza. Gipsowy model pomnika znajduje się w holu gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego.
Ulica Koscieliska
To jedna z najstarszych ulic Zakopanego, przy której usytuowane są m.in. Stary Kościół, Kaplica Gąsieniców, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku czy zabytkowy budynek, w którym mieści się restauracja "U Wnuka". Tutaj znajdziemy również zespół kilku zabytkowych chałup góralskich.
Witkiewiczówka
Willa w stylu zakopiańskim związana była z rodziną Witkacego. Zaprojektował ją Jana Koszczyca-Witkiewicza, prowadziła siostra artysty - Maria.
ul. Antałówka 6 | | | |