Zakopane Niusy

niusy home
spis wiadomości

Niepełnosprawni w górach

Powoli, powoli coraz więcej ludzi, a szczególnie tych, którzy mają wpływ na formalne funkcjonowanie naszego państwa staje się bardziej świadomym pewnego faktu. Wejście do Uni Europejskiej to nie tylko kwestie gospodarcze, polityczne, ekologiczne, a również rozwiązywanie interesów tych, którzy w społeczeństwie tworzą mniejszość oraz, którzy ze względu na sytuację - nie mogą walczyć o swoje prawa. Niepełnosprawni należą właśnie do grupy takich osób. W naszym kraju wciąż mogą się czuć jak gorzej traktowani i ci, którzy mają słabszą szansę startu.
Każdy chciałby podziwiać piękne krajobrazy naszego kraju, łącznie z polskimi górami. Jak można się domyśleć, przystosowanie tych terenów do wycieczek ludzi niepełnosprawnych jest wciąż znikome. Pomysł ułatwienia zwiedzania terenów górzystych pojawił się najpierw u naszych sąsiadów - Słowaków. Od początku lipca można dostać się na wózku do górskiego schroniska Rainerova Chata w Wysokich Tatrach, po słowackiej stronie granicy. Jeszcze w tym miesiącu ma być otwarta "Pienińska trasa" w słowackim Pienińskim Parku Narodowym, prowadząca z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy.

Polska postanowiła nie być gorsza w tej kwestii. W ten weekend, 21-22 lipca powstanie nowa trasa dla niepełnosprawnych także w polskich górach. Przebiegać będzie w rezerwacie Biała Woda w Małych Pieninach. Dzięki m.in. utwardzeniu i wyrówananiu podłoża, te malownicze tereny będą mogli podziwiać pokonując je w czterech miejscach kładkami o długości od 9 do 12 m.

Ponadto, z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa, Zarządu i Rady Dzielnicy I oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, powstał Krakowski Informator dla Osób Niepełnosprawnych, który można ściągnąć pod tutaj

Source: sz.s.

20.07.2007
 


SEANS U WITKACEGO
18 sierpnia (czwartek) 2016, godzina 18:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 2...


Pensjonat Zelek

reviewed on 05.02.2019
"w pensjonacie byliśmy w 2017 roku. Super lokalizacja, czysto w pokojach, Panie bardzo miłe, pobyt bardzo udany. Polecam. następny pobyt też..."
napisz własną opinię


Zakopane - dojazd
Zakopane - komunikacja
wyszukiwarka